Odpowiednia dieta małego alergika to wielka sprawa.

Informacja prasowa

Odpowiednia dieta małego alergika to wielka sprawa.

Dzięki niej uczulenia będą mniej dokuczliwe!
Stworzenie diety dla dziecka, które cierpi na alergię pokarmową wydaje się rzeczą prostą. Nie wystarczy jednak wyeliminować tego, co uczula – trzeba również zapewnić maluchowi składniki odżywcze. Jeszcze inaczej sprawa ma się z dzieckiem cierpiącym na alergie wziewne. W obu przypadkach niebagatelne znaczenie ma to, co znajduje się na jego talerzu.

Ulotne zdrowie?
Alergeny czekają na małych wrażliwców nie tylko w lodówce. Wiele dzieci (i dorosłych) przez kilka miesięcy w roku boryka się z alergiami wziewnymi wywoływanymi przez pyłki czy roztocza. Kichanie i łzawienie oczu staje się ich codziennością. Pamiętajmy, aby nie zaniedbywać alergii wziewnej, ponieważ nieleczona może prowadzić do astmy oraz niesie za sobą ryzyko wystąpienia u naszej pociechy alergii krzyżowej – np. uczulenie na pyłki brzozy może spowodować uczulenie na owoce.
Dieta dla dziecka cierpiącego na alergię wziewną powinna być bogata w wapń, sód, potas i magnez, ponieważ są to pierwiastki odpowiedzialne za łagodzenie objawów alergii. Gdzie je można znaleźć? Przede wszystkim w warzywach, pestkach i orzechach. Kiedy natomiast malucha dopadnie już katar, konieczne jest podawanie mu dużej ilości płynów, które pomogą rozrzedzić zalegający w górnych drogach oddechowych śluz.
Specjalista od suplementów diety dla dzieci, Plusssz Junior, poleca musujące tabletki o smaku poziomkowym do rozpuszczania w wodzie z wapnem i witaminą C. Zawarte w nich wapno i witaminy pomogą w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów alergii.

Wielka księga zamienników
Alergie pokarmowe u wielu dzieci występują okresowo i na szczęście duża grupa maluchów z nich wyrasta. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy alergie są wyjątkowo silne, a kontakt z nawet niewielką ilością alergenu potrafi wywołać niebezpieczną reakcję.
W każdym przypadku ważne jest, aby wprowadzić dziecku dietę eliminacyjną. Co kryje się za tym pojęciem? Przede wszystkim wykluczenie z menu produktów uczulających. Nie jest to jednak takie proste, jakby się mogło wydawać. Albowiem alergeny bardzo często znajdują się w żywności, która na pozór wydaje się ich pozbawiona. Jedyną na to radą jest dokładne czytanie etykiet. Na szczęście zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku występowania w produkcie nawet śladowych ilości któregoś z najpopularniejszych alergenów (pszenica, mleko, jaja, sezam czy orzechy), producent ma obowiązek poinformować o tym na etykiecie opakowania.
Pozbywając się z jadłospisu naszego dziecka szkodliwych dla niego produktów, powinniśmy zadbać o odpowiednio zbilansowane menu. Jeśli więc dziecko nie może spożywać klasycznego nabiału, w jego miejsce konieczne jest wprowadzenie zamienników pochodzenia roślinnego, np. bogatych w wapń migdałów czy fasoli. Natomiast zamiast zbóż z glutenem, doskonale sprawdzą się kukurydza, ryż czy amarantus. Alergie pokarmowe to też wskazanie, by wspomóc się suplementami diety, które mają za zadanie wyrównać niedobory na talerzu.
Na zdrowie!

Plusssz Junior Calcium + Wit. C to dwukolorowe tabletki musujące, które zmieniają zwykłą wodę w aromatyczny napój o smaku poziomek i płyn pełen wartościowych składników, które pomagają nam dbać o zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci w holistyczny sposób. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3. roku życia. Jedna tabletka zaspokaja aż 50 proc. dziennego zapotrzebowania dziecka na witaminę C oraz dostarcza ¼ codziennej porcji wapnia.
Cena: ok. 11 zł/20 tabletek

Top